Jabłecznik – to jedno z moich ulubionych ciast. Kocham serniki, szarlotki i jabłeczniki. Teoretycznie inne ciasta mogłyby dla mnie nie istnieć. Te powyższe zaś zawsze pojawiają się u mnie obowiązkowo w każde święta, czy też na imprezach urodzinowych. Jeśli macie ochotę na tradycyjny, polski jabłecznik na puszystym biszkopcie, to gorąco zachęcam do wypróbowania poniższego przepisu.
Jabłecznik – Składniki:
Składniki na biszkopt do jabłecznika:
- 6 jajek rozmiar M
- 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków (160 g) (ale może być też zwykły kryształ)
- 125 ml oleju rzepakowego (pół szklanki)
- 50 ml mleka
- 250 g mąki pszennej tortowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na nadzienie jabłkowe:
- 5 dużych i jędrnych jabłek – ok. 1,2 kg
- 2-3 łyżki cukru (w zależności od słodkości jabłek)
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 czubate łyżeczki skrobi ziemniaczanej
- 50 ml zimnej wody
Składniki na lukier:
- 160 g cukru pudru
- 2-3 łyżki zimnej wody (z reguły 2 łyżki wystarczą)
- 2 łyżki soku z cytryny
UWAGA!
- Zamiast nadzienia jabłkowego z duszonych jabłek można użyć musu jabłkowego, jeśli takowy posiadacie. W zależności jaki macie mus, czy domowy, czy sklepowy oraz w zależności od jego gęstości – może być koniecznie jego zagęszczenie. Wtedy taki mus należy ze słoika przerzucić do garnka, chwilę pogotować, by nadmiar płynów odparował. Kolejno dodać skrobię rozpuszczoną w wodzie, dokładnie wymieszać i zagotować do momentu zgęstnienia.
- Jabłecznik ten poprzez polanie lukrem wychodzi dość słodki. W takim wydaniu idealnie pasuje do gorzkiej kawy. Jeśli nie lubicie słodkich wypieków, to możecie zrobić nieco bardziej cienką warstwę lukru (można dodać trochę mniej cukru pudru, a więcej np. soku z cytryny, by lukier był przełamany nieco kwaśnym smakiem cytryn). Można też zamiast cukru oprószyć ciasto jedynie cukrem pudrem – wtedy też będzie zdecydowanie mniej słodkie.
Przepis na jabłecznik:
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Całe jajka (razem białka i żółtka) wbić do misy miksera. Dodać cukier (najlepiej drobny do wypieków) i ubijać na najwyższych obrotach miksera przez około 10 minut aż masa jajeczna stanie się jasna i puszysta (powinna potroić swoją objętość). Zmniejszyć obroty miksera na mniejsze. Następnie stopniowo, cienką strużką wlewać olej. Kolejno wlać mleko i również zmiksować na niskich obrotach. Wyłączyć mikser. Do masy jajecznej wrzucić mąkę pszenną tortową przesianą wraz z proszkiem do pieczenia i wymieszać całość za pomocą szpatułki, tylko do czasu połączenia się składników (nie dłużej, bo wtedy popękają pęcherzyki powietrza, a biszkopt słabo wyrośnie).
- Blaszkę o wymiarach 24 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód wylać połowę ciasta, wyrównać. Piec w temperaturze 175 st. C przez około 15 minut lub do momentu zarumienienia się ciasta. Po nakłuciu patyczkiem ciasto powinno już być prawie upieczone w środku (nie może być ani surowe ani rzadkie -patyczek będzie prawie że suchy).
- Przygotować nadzienie jabłkowe. W tym celu obrać jabłka, wykroić z nich gniazda nasienne, a następnie zetrzeć owoce na tarce o grubych oczkach. Wrzucić starte jabłka do garnka, dodać cukier, cynamon i sok z cytryny (chyba, że jabłka są mocno kwaśne, to wtedy ilość soku z cytryny należy zmniejszyć lub całkowicie pominąć). Gotować przez kilka minut, a część soku odparuje. Następnie w zimnej wodzie rozpuścić mąkę ziemniaczaną i dodać do jabłek, cały czas mieszając. Gotować jeszcze chwilę do zgęstnienia masy. Odstawić do ostudzenia.
- Na podpieczony biszkopt wylać ostudzoną masę jabłkową, wyrównać. Wylać pozostałe (surowe) ciasto biszkoptowe, wyrównać. Wstawić blaszkę do piekarnika i piec dalej przez około 30-35 minut w piekarniku rozgrzanym do 175 st. C lub (do czasu tzw. suchego patyczka – czyli biszkopt górny musi być suchy).
- Po upieczeniu wyciągnąć ciasto z piekarnika i pozostawić do ostudzenia.
- Przygotować lukier. W tym celu należy wymieszać cukier puder z wodą i sokiem z cytryny, a następnie za pomocą łyżki rozprowadzić go na wierzchu ciasta. Wstawić do lodówki do czasu stężenia lukru. Ewentualnie zamiast lukru można wykorzystać sam cukier puder do oprószenia ciasta. Jabłecznik smakuje najlepiej na drugi i trzeci dzień. Smacznego!